Sprawdź jak wykonać izolację nakrokwiową dachu skośnego!

Sprawdź jak wykonać izolację nakrokwiową dachu skośnego!

Odpowiednie zaizolowanie dachu jest jednym z najważniejszych procesów podczas budowy domu. Co ciekawe, powinno to zostać uwzględnione już na etapie projektowania, zanim położone zostanie właściwe pokrycie dachowe. Obecnie ogromną popularnością na rynku izolacyjnym cieszy się usługa wykonywania izolacji nakrokwiowej, która świetnie sprawdza się w przypadku ocieplania dachu skośnego. Tak więc jak taką izolację można wykonać?

Kiedy warto zdecydować się na izolację nakrokwiową dachu skośnego?

Izolacja nakrokwiowa dachu skośnego może być świetna alternatywą, dla tradycyjnej izolacji dachu, która dodatkowo pozwoli znacznie ustabilizować jego konstrukcję. Tak więc kiedy warto się na nią zdecydować? Otóż sprawdzi się ona świetnie w momencie kiedy:

  • chcemy wykonać izolację dachu, a jednocześnie nie chcemy ingerować we wnętrze pomieszczeń
  • chcemy, by od wewnątrz dalej widoczne pozostały wszystkie elementy więźby dachowej, co umożliwia wykonanie wielu aranżacji i zapewnienie odpowiedniego efektu wizualnego.
  • chcemy, by dach skośny został ocieplony zgodnie ze standardami obowiązującymi w przypadku domu pasywnego lub domu niskoenergetycznego. Wówczas wymaga to zastosowania izolacji o odpowiedniego grubości, a niekiedy nie jest to możliwe do ułożenia pomiędzy krokwiami. Izolacja nakrokwiowa jednak pozwala nawet na uzyskanie 70 centymetrowej warstwy ocieplenia dachu.

Warto pamiętać, że podstawą do zainstalowania izolacji nakrokwiowej musi być odpowiedni kont nachylenia dachu, który ma wartość powyżej 20 stopni.

Czy warto postawić na izolację nakrokwiową dachu skośnego?

Izolacja nakrokwiowa w przypadku dachu skośnego ma wiele zalet. Z pewnością należy wskazać na to, że w znacznym stopniu może ustabilizować i wzmocnić jego konstrukcje, a także pozwala na przeprowadzenie termomodernizacji budynku przy zachowaniu względnie niskich kosztów. Dodatkowo zwiększa ona wysokość poddasza, przez co staje się ono bardziej funkcjonalne.

Jak wykonać izolację nakrokwiową dachu skośnego?

Oczywiście proces ten najlepiej zlecić jest specjalistom, gdyż nawet najmniejszy błąd konstrukcyjny, może zaważyć na wydajności izolacji. Niemniej jednak warto wiedzieć, że:

  • izolacja nakrokwiowa dachu skośnego może być ułożona jedynie na pełnym deskowaniu
  • pierwszym etapem jest zawsze położenie membrany w postaci folii wysokoparoprzepuszczalnej lub papy termozgrzewalnej
  • do membrany należy zamocować stalowe wsporniki, a także krokwie pomocnicze
  • należy wybrać odpowiednie produkty w zależności od grubości pożądanej izolacji
  • położenie pokrycia dachowego jest etapem końcowym