Zasada działania rekuperacji jest prosta. Wentylacja mechaniczna polega na wymianie powietrza przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii cieplnej ze zużytego powietrza w celu jej ponownego użycia. Jak przebiega ten proces?
Zjawisko rekuperacji wykorzystywane jest w układach wentylacyjnych i znacząco różni się od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
Rekuperacja – zasada działania
W procesie rekuperacji świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz poprzez czerpnię a następnie kanałami wentylacyjnymi przepływa do centrali wentylacyjnej. Po przefiltrowaniu trafia do wymiennika ciepła. To właśnie tutaj powietrze może być zimą ogrzane, a latem schłodzone. Wbudowany w centralę wentylator tłoczy powietrze do kanałów, które następnie rozprowadzają je po całym budynku.
Tymczasem zużyte powietrze wyciągane jest z pomieszczeń przez anemostaty i kanałami wywiewnymi kierowane do centrali. Z centrali transportowane jest do wymiennika, gdzie następuje proces „odebrania” ciepła (lub zimna) ze zużytego powietrza. Następnie poprzez wyrzutnię powietrza jest usuwane na zewnątrz budynku.
Podczas procesu wymiany świeże powietrze nie miesza się z powietrzem zużytym, a to napływające z zewnątrz do pomieszczeń ma temperaturę zbliżoną do tej panującej wewnątrz. Niezawodne, ciche, wysokiej jakości rekuperatory znajdziesz na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.
Zalety rekuperatora
Rekuperacja pozwala nie tylko obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale także obniżyć wskaźnik Ep – niezwykle istotny w przypadku nowobudowanych domów. Proces rekuperacji przynosi też realne korzyści jeśli chodzi o zdrowie i komfort domowników.
Mniejsza ilość alergenów w powietrzu takich jak pyłki, roztocza, a także zanieczyszczenia to ulga nie tylko dla alergików i osób cierpiących na choroby płuc. Świeże powietrze, bez nadmiaru wilgoci i dwutlenku węgla działa pozytywnie na jakość snu i codzienne funkcjonowanie.
Warto pamiętać, że niewłaściwe wentylowanie pomieszczeń może przyprawić nas o dolegliwości zdrowotne. Nazywa się do Syndromem Chorego Budynku (SCB) lub SBS. Główne przyczyny SBS to niewłaściwy mikroklimat wnętrza, który może objawiać się nawet takimi dolegliwościami jak chroniczne bóle stawów i mięśni, nawracające zapalenie zatok oraz infekcje skórne, a także problemy z oddychaniem, przemęczenie organizmu, zawroty i bóle głowy.
Rekuperacja jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort na co dzień, a na dodatek lubią oszczędzać i preferują rozwiązania przyjazne środowisku. Warto pamiętać, że na rekuperacją można otrzymać dofinansowanie i skorzystać z ulgi termoizolacyjnej!