Czego używać do gotowania w plenerze? Podpowiadamy!

Czego używać do gotowania w plenerze? Podpowiadamy!

Wakacyjna aura zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie ma nic przyjemniejszego niż posiłek w plenerze spożywany wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Współcześnie, najczęściej wykorzystywany do przyrządzania dań na zewnątrz jest grill. Smażona kiełbasa to standard, którego wszyscy się spodziewają. A może warto zaskoczyć gości, podając im pyszne danie jednogarnkowe – gulasz węgierski lub pieczonki, przygotowane na ogniu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w czym je przygotować!

Kociołek myśliwski, czyli uczta pełna smaku

Głęboki garnek z pokrywą, w którym można ugotować różnego rodzaju potrawy, takie jak leczo, pieczonki, a nawet grochówkę, z pewnością przyda się w każdym domu. Kociołek myśliwski sprawdzi się też na różnego rodzaju wycieczkach z noclegiem pod chmurką. Obecnie można znaleźć dwa rodzaje kociołkówżeliwne i emaliowane. Czym się od siebie różnią i który z nich wybrać?

Co zamiast BBQ? Kociołek żeliwny!

Jak wskazuje jego nazwa, jest wykonany w całości ze stopu żeliwa. Ten sposób wykonania powoduje, że kociołek żeliwny jest bardzo trwały i odporny na wysokie temperatury. Żeliwo to materiał, który nagrzewa się szybko i równomiernie oddaje ciepło – potrawy przygotowywane są więc w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo grube dno garnka powoduje, że temperatura ugotowanej już potrawy przez długi czas nie spada. Co równie ważne, kociołek żeliwny podczas gotowania nie wydziela szkodliwych substancji do pożywienia. Możemy w nim ugotować naprawdę duże ilości pysznych potraw – musimy jedynie zdecydować się na najbardziej odpowiadający nam rozmiar. 

Do wyboru są modele o pojemności od 4 do 15 litrów. Jest to zatem bardzo uniwersalne naczynie żeliwne, a jego konstrukcja jest bardzo prosta. Jest to duży, głęboki garnek z solidną pokrywą z dziurką i przykręcanym uchwytem, służącym też do mocnego dociśnięcia pokrywy. Oprócz tego niektóre kociołki wyposażone są w odkręcane nóżki, dzięki czemu można je postawić bezpośrednio na ogniu lub powiesić nad ogniskiem.

Ze względu na to, że naczynie jest żeliwne, należy pamiętać o jego właściwym przygotowaniu do użytku. Wystarczy po prostu posmarować wnętrze garnka olejem i wypalić, aby wytworzyć warstwę ochronną. Po takim zabiegu kociołek z pewnością będzie służył przez długie lata.

Kociołek emaliowany – tradycja w nowej odsłonie

Podstawową różnicą pomiędzy kociołkiem żeliwnym a emaliowanym jest taka, że wnętrze oraz pokrywa tego ostatniego są pokryte warstwą odpornej emalii. Rozwiązanie to sprawia, że jedzenie nie przywiera do naczynia. Ścianki garnka pozwalają też na pominięcie etapu wypalania oleju. Kociołek emaliowany jest wyposażony w pokrywę, która wewnątrz wyprofilowana w taki sposób, że może służyć jako patelnia grillowa. Jest to zatem naczynie wielofunkcyjne.

Gotowanie w plenerze nie musi być nudne

Podczas posiłków w plenerze nie musimy wspomagać się jedynie grillem. Zamiast klasycznej smażonej kiełbasy i karkówki podaj gościom pyszny, jednogarnkowy posiłek, który rozpieści ich kubki smakowe, a do tego jest łatwy w przygotowaniu. Gotowanie w plenerze nie musi być nudne! Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie naczynie.