Remont pokoju – kolejność prac, która pozwoli osiągnąć zamierzone cele

Remont pokoju – kolejność prac, która pozwoli osiągnąć zamierzone cele

Remont pokoju sprawi, że zostanie mu nadany nowy charakter i będziemy mieć wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w całkiem innym miejscu. W zależności od posiadanych umiejętności możemy wykonać prace samemu, skorzystać z pomocy bardziej doświadczonego znajomego lub zatrudnić fachowców, którzy wykonają pracę za nas. W artykule przyjrzymy się bliżej tej pierwszej możliwości.

Od czego rozpocząć remont pokoju?

Na początek warto wiedzieć, do czego w ogóle zmierzamy. Pozwoli to na oszacowanie kosztów oraz wcześniejsze zakupienie materiałów, które będą niezbędne do przeprowadzenia prac. Warto sprawdzić swój stan narzędzi. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w wykonywaniu remontów, warto wspomóc się filmikami i artykułami, których w Internecie jest bardzo dużo.

Na początek sprzątanie

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności prac. Na początek wykonujemy te czynności, które pozostawiają wiele nieczystości. Ogólnie możemy je nazwać jako brudne prace. Pierwszym krokiem powinno być wyniesienie z pokoju wszystkiego, co będzie nam przeszkadzać w przeprowadzeniu remontu. Konieczne jest również pozbycie się powłok, których nie chcemy uwzględniać w nowym pokoju. Może to być stara podłoga lub tynki czy stare powłoki malarskie na ścianie. Często trzeba ściągnąć drzwi, które uległyby ubrudzeniu.

Przechodzimy do pracy przy ścianach i suficie

Teraz możemy wziąć się za pracę przy ścianach. Jej ilość zależy od tego, jak gruntowna ma być przebudowa. W niektórych przypadkach wystarczy położyć tapetę lub jeszcze raz pomalować powłokę. Inne możliwości to np. zbudowanie ścianki działowej, tynkowanie, gruntowanie, kładzenie gładzi szpachlowej czy wreszcie tworzenie warstwy wykańczającej, która ma zapewnić efekt wizualny. Praca przy suficie wygląda podobnie jak w przypadku ścian.

Remont podłogi

Podłoga nie powinna być krzywa, a w niektórych przypadkach, żeby pozbyć się tego efektu, konieczne jest zastosowanie wylewki samopoziomującej. Warto budować na stabilnym gruncie, więc od tego powinno się zacząć. Kolejnym krokiem jest wykonanie podkładu podłogi. W większości przypadków wystarczające będzie jednak położenie ostatniej warstwy podłogi (jeśli poprzednie prace były wcześniej wykonane poprawnie). Możemy zdecydować się np. na parkiet, panele, terakotę czy płytki. Drugie rozwiązanie jest najłatwiejsze dla amatorów prac remontowych.

Na koniec drzwi i meble

Pozostało jeszcze ułożenie listew przypodłogowych, ewentualne wstawienie drzwi i wreszcie możemy brać się za układanie mebli oraz innego sprzętu. Można skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, a można układać według własnego pomysłu. Ważne jest, żeby wszystko ze sobą współgrało, więc można inspirować się pewnymi stylami aranżacji wnętrz.