Dom do przeniesienia – czy warto?

Dom do przeniesienia – czy warto?

Z różnorodnych względów poniektórzy przeprowadzają się parę razy w czasu całego życia. Nie jest to kłopot, kiedy cały majątek mieści się w kilku lub kilkunastu kartonach. Co natomiast w sytuacji, gdy mamy zbudowany dom, w jaki włożyliśmy całe własne serce oraz mnóstwo wysiłku? Rozwiązaniem jest transport domu – usługa, jaka może w Polsce nie jest jeszcze niezwykle popularna, jednak w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej jest na porządku dziennym. W związku z tym, co koniecznie musimy wiedzieć o przenoszeniu domu i czy warto z tego skorzystać?

Przenoszenie drewnianego domu – jakie procedury?

Bez względu na to czy przenoszony dom był w poprzedniej lokalizacji zamieszkiwany lub nie, potrzebne będzie otrzymanie zezwolenia na budowę. Pozwalanie na budowę wydają starości czy wojewodowie. Wszystko zależy od typu inwestycji. Adresatem wniosku o wydanie zezwolenia na budowę budynków na obszarach zamkniętych czy objętych jakimiś ograniczeniami, narzędzi hydrotechnicznych itp. jest wojewoda.

Odpowiednio określić elementy podczas przenoszenia domu

To najważniejsze zadanie podczas przenoszenia domu, więc załoga rozbierająca go musi być bardzo dokładna oraz dobrze znaczyć otrzymywane produkty. Opisuje się strony domu, wnętrza oraz kolejność ułożenia składników. W domach szkieletowych, choćby gdy dysponujesz oryginalnym projektem pokazującym system strukturalny, należałoby również sporządzać szczegółowe rysunki inwentaryzujące odsłanianą formę oraz na nie nanosić oznakowania składników. Zdarzają się nieudokumentowane odchylenia od projektu, należy zatem na bieżąco kontrolować oraz opisywać przebieg prac.

Ile można odzyskać?

Wielu przedsiębiorców noszących się z zamiarem przeniesienia starego, drewnianego domu zastawia się, ile materiału można odebrać. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest rozbierany budynek. Zazwyczaj natomiast udaje się jeszcze zastosować od 50 do 70% materiału. W większości wypadków potrzebna jest zmiana całej konstrukcji dachu, jaki stanowi najsłabszy punkt wiejskiego domu. W trakcie budowy drewnianej chaty sporadycznie kiedy przykładano dużą wagę do szczelności pokrycia, co wiązało się pomiędzy innymi z tym, że poddasze nie było stosowane.

Ile kosztuje przeniesienie domu

Domy do rozbiórki nie są drogie. Jednak koszt całego działania to także opłata za przejazd, wynagrodzenie dla cieśli i koszt nowego drzewa do potencjalnych wykończeń czy zmian. Należy także pamiętać, iż im dłużej budynek stoi nieużywany, tymże bardziej jest zniszczony, jednak również tańszy.