Wybór kotła centralnego ogrzewania to decyzja na lata, więc niezwykle skrupulatnie należy rozważyć wszystkie możliwe i dostępne na naszym rynku opcje. Poza ciężarem odpowiedzialności w kwestii wyboru pieca trudnością może być również fakt, że wyboru należy dokonać w oparciu o specjalistyczną wiedzę techniczną. Spora różnorodność w tym temacie, zmieniające się trendy mogą sprawić, że tak ważne przedsięwzięcie, okaże się trudniejsze nić można by sądzić. Konieczne jest rozważenie bardzo wielu czynników, jak odpowiednia moc, aspekt związany z potrzebami i komfortem użytkowników, kwestie ekologiczne i oddziaływanie danej metody ogrzewania na środowisko naturalne czy specyfika budynku, w którym dany rodzaj pieca ma zostać zainstalowany. Stąd zakup pieca musi być odpowiednio zaplanowany, dostosowany do potrzeb jego użytkowników i w uzgodnieniu ze specjalistą.
Rodzaje paliw grzewczych
Odpowiednio dobrany piec do ogrzewania poza wszystkimi elementami związanymi z jego mocą, specyfikacją techniczną czy wygodą i komfortem użytkowania powinien uwzględniać jeszcze rodzaj paliwa wykorzystywanego do produkcji energii cieplnej. Wśród wszystkich dostępnych surowców można wymienić: węgiel kamienny stosowany w kotłach na miał czy ekogroszek, drewno opałowe wykorzystywane w piecach zagazowujących drewno, olej opałowy używany w kotłach kondensacyjnych lub niskotemperaturowych, energia elektryczna, alternatywne źródła energii stosowane w kotłach na biomasę czy pompach ciepła i decydowanie najpopularniejszy i najczęściej stosowany- gaz ziemny używany w kotłach gazowych.
Kocioł gazowy- dlaczego najpopularniejszy?
Kotły gazowe są najpopularniejszymi kotłami stosowanymi w domach jednorodzinnych. Posiadają one szereg cech, dzięki którym są wybierane zdecydowanie najchętniej. Ich niezaprzeczalną zaletą jest niezwykle istotny i stający się wśród niektórych klientów, wręcz kluczowy aspekt ekologiczny. Kotły gazowe nie emitują tylu szkodliwych zanieczyszczeń, jak to ma miejsce na przykład przy użytkowaniu pieca węglowego. Kolejną ich cechą jest wygoda obsługi. Wśród dostępnych ofert można znaleźć modele na tyle zautomatyzowane, bezawaryjne i bezproblemowe w swoim działaniu, że nie trzeba poświęcać wiele czasu na ich obsługę. Poza wygodą, istotną kwestią jest również ich energooszczędność, co ma realny wpływ na koszty eksploatacji. Kotły gazowe zapewniają stałą, optymalną temperaturę w pomieszczeniach, co znacząco wpływa na komfort ich użytkowania.
Rodzaje kotłów gazowych
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju kotłów gazowych, cenionych i renomowanych marek jak: ACV, Beretta, De Dietrich, Immergas, Junkers, Termet czy Vaillant. Można je sklasyfikować ze względu na różne parametry i funkcje oraz zastosowane konstrukcje. Ze względu na budowę komory spalania kotły gazowe dzielimy na piece z otwartą komorą spalania, gdzie w czasie procesu spalania pobierane jest powietrze z pomieszczenia, a spaliny wyprowadzane są kanałem spalinowym oraz piece z zamkniętą komorą spalania, w których powietrze pobierane jest z zewnątrz za pomocą przewodów powietrznych. Taki kocioł może zostać zamontowany nawet w małych pomieszczeniach. Ze względu na rodzaj palnika wyróżniamy: kotły z palnikiem atmosferycznym, kotły gazowe z zapłonem elektronicznym, kotły gazowe z palnikiem nadmuchowym oraz kotły gazowe z palnikiem pilotującym. Ze względu na rodzaj palnika rozróżniamy kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, a ze względu na sprawność wyróżnia się piece tradycyjne i kondensacyjne.