Czyste powietrze zapewnia czystsze domy

Czyste powietrze zapewnia czystsze domy

Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym miejscem dla większości ludzi są ich domy. Ale ludzie przeoczają higienę, a to stwarza warunki do rozwoju pleśni, kurzu i brudu. 

W takich okolicznościach padłeś ofiarą „syndromu chorego budynku” – gdzie bezpieczna przystań, która ma zapewnić Ci bezpieczeństwo i zdrowie, jest przyczyną wszystkich Twoich problemów zdrowotnych.

Brudny kanał powietrzny jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do nasilenia alergii i problemów z oddychaniem. Zatem oczywiste pytanie, które należy zadać, brzmi:

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, CZY MOJE KANAŁY POWIETRZNE WYMAGAJĄ CZYSZCZENIA?

Kanały powietrzne w domu pobierają powietrze wokół siebie i wprowadzają je z powrotem do domu. Zasadniczo kanały powietrzne działają jak płuca w domu. Ale jeśli powietrze jest brudne, masz powód do niepokoju. 

Poza tym kanały powietrzne brudzą się, jeśli nie są czyszczone przynajmniej raz w roku. Kanały powietrzne nie tylko gromadzą dużo brudu, ale mogą również gromadzić pleśń. Dlatego wiadomo, że powietrze w pomieszczeniach jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze zewnętrzne. 

Co więcej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze w Twoim domu, tym bardziej prawdopodobne są problemy zdrowotne, z którymi możesz się spotkać, takie jak alergie, astma, bóle głowy, a nawet zawroty głowy. 

Najpewniejszym sposobem na upewnienie się, że kanały wentylacyjne wymagają czyszczenia, jest sytuacja, gdy w powietrzu jest wilgoć lub na meblach gromadzi się więcej kurzu. Ponadto, jeśli czujesz, że twoje alergie się pogarszają lub ty i twoja rodzina cierpicie na ból gardła.

Jeśli więc uważasz, że zauważyłeś winowajcę za opuchniętymi nosami i zaczerwienionymi oczami, musisz szybko zająć się problemem. I to prowadzi nas do następnego oczywistego pytania,

CO MOGĘ ZROBIĆ, ABY POPRAWIĆ JAKOŚĆ POWIETRZA W POMIESZCZENIACH?

Lekarstwo na dolegliwość jest oczywiste. Jeśli wiesz na pewno, że kanały powietrzne są nieczyste, wyczyść je. Z drugiej strony, jeśli jednostka HVAC jest stara, lepszym pomysłem jest zainstalowanie nowych jednostek klimatyzacyjnych.  

Ponadto pamiętaj o wymianie filtrów HVAC zgodnie z zaleceniami firmy. I co jakiś czas wyłączaj klimatyzator. Otwarte okna pozwalają na dopływ świeżego, czystego powietrza do domu z zewnątrz.

Pomaga również, jeśli często odkurzasz dywany lub masz drewnianą podłogę w swoim domu. I zdejmij buty przed wejściem do domu, aby nie wnosić alergenów zewnętrznych.

Trzymanie zwierząt w domu może również pogorszyć sytuację, jeśli masz problemy z alergią, zwłaszcza jeśli system HVAC jest brudny. Pamiętaj więc, aby przywiązywać szczególną wagę do czystości i higieny, jeśli chcesz być bezpieczny i zachować zdrowie swoich bliskich.

NA ZAKOŃCZENIE

Lepiej jest kiedy ktoś jest bezpieczny niż kiedy jest mu przykro. Dlatego też wiosenne porządki to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli masz w domu maluchy. A jeśli chcesz dokładnie dbać o higienę w swoim domu, nie zapomnij o czyszczeniu kanałów powietrznych przynajmniej raz w roku.