Bardzo często mówi się, że kuchnia to serce każdego domu. Nie powinno to więc nikogo dziwić, że odświeżenie tego pomieszczenia będzie dla nas priorytetem.
Bardzo często mówi się, że kuchnia to serce każdego domu. Nie powinno to więc nikogo dziwić, że odświeżenie tego pomieszczenia będzie dla nas priorytetem. Remont kuchni wiąże się jednak z wieloma niedogodnościami z uwagi na to, że będziemy mieć trudności z przygotowaniem posiłku czy nawet nie będzie to możliwe z uwagi na kompletny remont tego pomieszczenia i wymianę całego wyposażenia jak i samych mebli kuchennych.
Co jednak zrobić, aby w jak najszybszy sposób przeprowadzić gruntowny remont kuchni? Czy rzeczywiście potrzebna będzie droga wymiana płytek? A może wystarczy ich odpowiednia renowacja i ze starych płytek uda nam się wykrzesać drugie życie? O tym i o wielu innych wskazówkach przy skutecznym i szybkim przeprowadzeniu remontu dowiemy się w dzisiejszym artykule!
Od czego zacząć remont kuchni?
Zanim zdecydujemy się na demontaż mebli czy ich sprzedaż lub też wymianę AGD, musimy najpierw zająć się wszelkimi formalnościami, jakie wiążą się z remontem. Oznacza to, że powinniśmy przygotować sobie projekt kuchni – jeśli nie przygotowany przez profesjonalistę (architekta czy projektanta), to przynajmniej własnoręcznie pomierzyć przestrzeń i rozrysować położenie mebli i wyposażenia kuchni jak, na przykład, lodówki, piekarnika czy płyty grzewczej.
Jeśli mowa o płycie, to musimy też określić czy będzie to płyta gazowa czy indukcyjna czy po prostu standardowa kuchenka. Jeśli będzie to indukcja, to istotne jest upewnić się, że przeprowadzimy wszystkie zmiany mocy przyłączeniowej. Następną kluczową kwestią będzie określenie czy będzie to kosmetyczna zmiana i odświeżenie poszczególnych elementów czy może przed nami stoi bardziej zaawansowane zadanie, mianowicie kompleksowe zajęcie się pomieszczeniem i przygotowanie go od stóp do głów.
Dalej, zwróćmy uwagę na koszt remontu kuchni
Jak doskonale wiemy, w remoncie kuchni istnieje wiele zmiennych i cena poszczególnych usług nie jest tutaj wyjątkiem. Inna cena obowiązywać będzie w Warszawie, inna na Mazowszu, a jeszcze inna w stolicach innych województw, większych miastach czy małych miejscowościach. Co więcej, jeśli nie jesteśmy w stanie zająć się chociażby częścią z zadań, to potencjalne koszty będą z pewnością ogromne.
Jeśli zamierzamy przeprowadzić kompletną wymianę całej kuchni, w tym mebli kuchennych czy wyposażenia, to w kosztorysie uwzględnić trzeba koszty związane z hydraulikiem i elektrykiem. Co więcej, jeśli wybieramy kuchnie na wymiar, to potrzebny będzie też dobry stolarz, który zadba o to, aby materiały wykończeniowe były najlepszej jakości i oferowały takie udogodnienia jak, na przykład, cichy domyk, systemy cargo i systemy szufladowe, czy też systemy stosowane w szafkach.
Następnie trzeba pamiętać o tym, że w przypadku nowej podłogi, musimy doliczyć też koszty, jakie związane będą z ekipą wykończeniową. To oni zajmą się skuciem starych płytek, wykończeniem ścian, jak i montażem sufitu podwieszanego – jeśli tego sobie rzecz jasna zażyczymy. Wszystkie te prace wykończeniowego będą jednak kosztowne.
Rzecz jasna jeśli wybierzemy meble gotowe, to możemy nieco oszczędzić na meblach. Niestety, sam późniejszy montaż tych mebli kuchennych może być bardzo wymagający. A jeśli do tego zatrudnimy profesjonalną ekipę, to ewentualne oszczędności zostaną wykorzystane właśnie na kolejną ekipę.
Krok po kroku, czyli co najpierw?
- Przygotuj pomieszczenie
Pierwszą rzeczą będzie, rzecz jasna, demontaż mebli i sprzętu AGD, pozbycie się zbędnych elementów i przygotowanie przestrzeni do dalszych zadań.
- Prace instalacyjne
Jeśli mamy do czynienia z gruntownym remontem, to istotną rolę odegrają fachowcy, którzy zajmą się wymianą starych przewodów elektrycznych, pociagnięciem nowych linii, przygotowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej (szczególnie jeśli w naszym domu po raz pierwszy pojawi się zmywarka czy inny dodatkowy sprzęt).
- Ściany i podłogi
Nadszedł czas na wykończenie ścian i podłóg. Tutaj istnieją dwa różne podejścia co do tego czy najpierw zajmiemy się wymianą płytek czy wykończeniem ścian. Jedna grupa fachowców uważa, że przy układaniu podłogi łatwo o zabrudzenie powierzchni ściennych (które przecież można umyć). Inni natomiast są zdania, że lepiej najpierw położyć podłogę, aby nie ubrudzić płytek (te natomiast można zabezpieczyć).
- Meble kuchenne i AGD
Gdy zakończymy pozostałe prace, przyjdzie nam zająć się montażem mebli. W przypadku małych kuchni, czas montażu wynosić może 2-4 dni dla osób niewprawionych w tym zadaniu. Jeśli jednak wynajmujemy fachowców, to będą oni w stanie skręcić meble kuchenne nawet w jeden dzień – pod warunkiem, że nie przygotowaliśmy dla nich żadnych niespodzianek i projekt wnętrza w pełni zgadza się z dostarczonymi meblami.
Artykuł napisany dzięki Perfect Space – Warszawskiej Agencji Aranżacji i Architektury Wnętrz