Styropian biały, grafitowy czy wełna mineralna – sprawdź w hurtowni styropianu

Styropian biały, grafitowy czy wełna mineralna – sprawdź w hurtowni styropianu

Wybór materiału do termoizolacji budynku nie jest łatwy i sugerowanie się ceną produktu, zamiast jego parametrami może znacząco wpłynąć na koszty, jakie poniesiemy w przyszłości. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru materiałów do termoizolacji domu, sprawdź koniecznie ten wpis.

Na rynku istnieje wiele materiałów do termoizolacji budynku. Do najczęściej stosowanych należ styropian EPS, XPS, piana PIR oraz wełna mineralna. To jaki rodzaj materiału będzie dla nas najlepszym wyborem, zależy od kryteriów, jakie są dla nas ważne.

Głównym parametrem, jaki możemy spotkać na materiałach do termoizolacji, jest oczywiście parametr Lambda, który określa stopień przenikalności cieplnej, gdzie wartość bliższa zeru wskazuje na produkt o lepszych parametrach termoizolacyjnych przy tej samej grubości warstwy materiału.

Tani styropian – hurtownia styropianu

Jeśli zależy nam na tanim w zakupie styropianie, do wyboru zostaje nam bardzo popularny styropian EPS o parametrach Lambda powyżej 0,40. Tu należy pamiętać, że w przypadku wyboru najtańszego styropianu uzyskujemy bardzo słabe właściwości termoizolacyjne, które możemy polepszyć tylko przez zastosowanie grubszej warstwy styropianu, co w przypadku małych otworów okiennych może sprawić, że do pomieszczeń dotrze mniej światła słonecznego. Szukając taniego styropianu, warto sprawdzić, ile wyniesie faktyczny koszt ocieplenia jednego metra kwadratowego budynku wraz z wykończeniem elewacji, ponieważ nie zawsze tani styropian jest jednoznaczny z najtańszym kosztem ocieplenia jednego metra kwadratowego budynku. Dzieje się tak z uwagi na akcesoria jakie musimy użyć podczas ocieplania izolacji, gdzie tańszy i grubszy styropian może wymagać użycia dłuższych kołków mocujący, które również wpływają na cenę ocieplenia elewacji.

Styropian biały czy grafitowy

Różnica między styropianem białym i grafitowym wynika nie tylko z jego koloru, ale przede wszystkim składu samej płyty, która ma domieszkę grafitu poprawiającego właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu zastosowanie tej samej grubości płyty do ocieplenia elewacji budynku da nam lepsze parametry termoizolacyjne, a tym samym pozwoli uzyskać niższe koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem.

W przypadku styropianu grafitowego należy pamiętać, że materiał ten jest bardziej wymagający, jeśli chodzi o montaż, ponieważ ciemny kolor płyty bardzo mocno absorbuje promieniowanie słoneczne, co prowadzi do znaczącego zwiększenia temperatury od strony nasłonecznionej. Prowadzi to do odkształcenia się płyty po zamocowaniu jej do elewacji w przypadku gdy ściana budynku nie jest zacieniona siatką.

Ciekawym produktem jest styropian Swisspor Lambda Mega White Fasada, który jest połączeniem styropianu grafitowego i białego. Cały sekret produktu tkwi w zespoleniu płyty styropianu grafitowego z cienką płytą styropianu białego od strony frontowej, co pozwala uzyskać bardzo dobre parametry termoizolacyjne i uchronić całość przed odkształceniami. Dodatkowo styropian Swisspor Lambda Mega White Fasada ma specjalnie zaprojektowaną powierzchnię od strony klejenia, tak by poprawić jakość łączenia płyty z elewacją. Natomiast biała, zewnętrzna warstwa ma naniesione punkty do mocowania kołków, co przyspiesza prace oraz pozwala zachować optymalny sposób mocowania każdej płyty.

Styropian czy wełna mineralna

Wybór między ociepleniem domu styropianem i wełną mineralną nie jest łatwy. Są zwolennicy zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania. Podstawową różnicą między styropianem i wełną mineralną jest grubość warstwy do osiągnięcia tego samego poziomu termoizolacji budynku. Drugim czynnikiem determinującym wybór między wełną i styropianem jest właściwość fizyczna samego materiału.

W przypadku wełny otrzymujemy naturalny materiał, który jest ognioodporny i zapewnia dodatkowo bardzo dobre parametry pod kątem izolacji akustycznej. Dzięki temu otrzymujemy nie tylko izolację termiczną, ale również akustyczną co przekłada się na wyższy komfort mieszkania w okolicy o podwyższonym poziomie hałasu.

Niezależnie od wyboru między styropianem i wełną, warto sprawdzić miejsce, gdzie kupimy materiały do termoizolacji w bardzo dobrych cenach. Tu bez wątpienia można polecić hurtownię budowlaną Nowa-System, która oferuje materiały termoizolacyjne, akcesoria do montażu oraz gotowe systemy do wykończenia elewacji budynku zgodne z zaleceniami producentów materiałów termoizolacyjnych. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w sklepie internetowym, który jest dostępny pod adresem www.nowa-system.pl.