Domy z bali

Domy z bali

Nie ma innego rodzaju mieszkania, które ma tak duże znaczenie w historii Ameryki Północnej jak chata z bali. Były solidne, przytulne i wytrzymały najtrudniejsze zimowe warunki. Ponadto były łatwe do zbudowania z materiałów pod ręką – drzew i błota.

Domki z bali przeszły długą drogę od tych rustykalnych początków. Dzisiejsze domy z bali rozwinęły się od przytulnych, jednopokojowych konstrukcji chwytających futro do dużych, luksusowych domów, a nawet hoteli. Same materiały, które zapewniają przestrzeń życiową, są wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać nawet najgorsze huragany.

Już sama wzmianka o domu z bali wywołuje dziecięce marzenia wielu potencjalnych właścicieli domów. Może to być z ilustracji w książce dla dzieci lub wielu domów z bali, które zdobią ekrany filmowe. Ale czy mądrym posunięciem jest zbudowanie takiego, czy nawet własnego?

Budowanie i posiadanie domu z bali ma wiele zalet:

  1. Energooszczędne: kłody mają dużą masę termiczną, co oznacza, że ​​jeśli dom jest dobrze zbudowany, będzie to konstrukcja energooszczędna. Grubość bali (8–12 ”) i gęstość drewna to niższe rachunki za energię. W Kanadzie wielu budowniczych domów z bali używa jodły douglas, która jest łatwo dostępna i stosunkowo niedroga w porównaniu z cykutą lub cedrem.
  2. Niski poziom hałasu: współczynnik tłumienia hałasu jest również plusem. W rzeczywistości masa termiczna drewna oznacza również, że dom jest cichszy niż domy zbudowane z drewna. To właśnie gęsta masa kłód ma właściwości wygłuszające.
  3. Wyższa odsprzedaż: Ze względu na surowe przepisy budowlane domy z bali muszą być wykonane w wysokim standardzie. Dlatego domy z bali są generalnie wyceniane znacznie wyżej niż konwencjonalne domy zbudowane z prętów o tej samej wielkości. Oznacza to wyższą wartość odsprzedaży w odpowiednim czasie.
  4. Trwałość: domy z bali mogą wytrzymać wiele kar spowodowanych przez żywioły. Po 200 latach istnieją domy z bali.
  5. Łatwy w utrzymaniu: ponieważ w ścianach domu z bali jest niewiele obudów, łatwo jest je wyczyścić i sprawdzić, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości, zanim staną się problemami.

Koszt domów z bali

Cokolwiek ktoś mówi, dom z bali będzie kosztował 10-15% więcej niż konwencjonalny dom. Jednakże, ponieważ wartość odsprzedaży jest wyższa, a pośrednicy w obrocie nieruchomościami zgadzają się, że domy z bali sprzedają się szybciej niż inne rodzaje mieszkań, nie jest to zbyt wielka okazja dla domu ze wszystkimi cechami domu z bali. Jednak, podobnie jak w przypadku konwencjonalnego domu, zależy to od kilku innych czynników:

  1. Kto buduje? Zależy to od tego, czy budujesz to miejsce samemu z kilkoma przydatnymi przyjaciółmi, czy też firma zajmująca się domami z bali dostarcza i buduje wszystko.
  2. Koszt: Jeśli budujesz samodzielnie, koszt zależy od tego, skąd pozyskujesz materiały. Na przykład jeden człowiek kupił stojące drzewa za 1 dolara i dostał po 2 kłody z każdego. Tak więc, jeśli nie policzysz wartości potu, każda kłoda kosztuje 50 centów.
  3. Gdzie jest nieruchomość? Ile kosztuje pozyskanie dzienników na miejscu, czy są one łatwo dostępne?
  4. Media: Jak daleko jesteś od głównej linii usług komunalnych?

Umiejętności budowania domu z bali

Prawdą jest, że każdy, kto jest trochę poręczny i ma narzędzia do budowania bali, może zbudować dom z bali. Zaleca się jednak, aby nowicjusze udali się do szkoły budowania dzienników, aby nabrać tempa. Możesz się nauczyć czytając wskazówki, ale lokalny kurs domu z bali może pomóc ci przezwyciężyć trudności, które możesz napotkać podczas budowy domu z bali w Twojej okolicy. Na przykład istnieją różne wyzwania, z którymi budowniczy napotkałby na obszarze pustynnym, a których nie zrobiłby w bardziej umiarkowanym klimacie. Obejmuje to kurczenie się materiałów wraz z instalacją klimatyzacji. I odwrotnie, osoba budująca na obszarze z ponadprzeciętnymi opadami deszczu będzie musiała rozpoznać większe prawdopodobieństwo wystąpienia pleśni i wycieków wody.

Realia a rzeczywistość

Tradycyjne domy z bali są budowane z bali, które są pobierane z drzew bez zmiany kształtu. Są obierane i wybierane ze względu na podobny kształt. Dom korzystający z tych bali jest trudniejszy do zbudowania, ponieważ różnice muszą być wyrównane przez ręczne kształtowanie.

The Dowel Log: Kiedy kłoda została zabrana na skład drewna i została uruchomiona na tokarce, puryści uważają ją za „kołek”. a nie prawdziwy dziennik. Według tej grupy konstruktorów kłoda straciła swoją „osobowość”. Podobnie jak w wielu innych zajęciach, w budowaniu domów z bali masz tradycjonalistów i ludzi, którzy chcą wyglądać, ale niekoniecznie „statek w butelce”. doświadczenie budowania domu na wzór pionierów.

Zestawy kłód : Niektóre kłody w formie zestawu są już nacięte na końcach i rowkowane po bokach, dzięki czemu wsuwają się w kłodę poniżej. Te zestawy kosztują znacznie więcej niż w przypadku własnych planów i zakupu własnych dzienników i innych materiałów eksploatacyjnych. Czasami firmy te kupują kłody od innych producentów domów z bali i znacznie je zaznaczają.

Log Look: Ostatnia grupa to dom z bali, który z zewnątrz przypomina dom z bali, ale w rzeczywistości jest zbudowany z systemu desek na pióro i wpust, który jest wykończony wewnątrz w stylu rustykalnym lub nowoczesnym. W rzeczywistości są to drewno, które jest po prostu zaokrąglone na zewnątrz.