Urządzasz warsztat stolarski lub go rozbudowujesz? Może zmieniasz wysłużony sprzęt na nowy, ponieważ twój odmówił posłuszeństwa i nagle zakład został bez kluczowej dla produkcji maszyny? Jesteś amatorem, ale kochasz obróbkę i chcesz wejść na nieco wyższy poziom jakości? Niezależnie od powodu możesz poszukać maszyn stolarskich.
Zastanawiam się nad zakupem maszyn
W większej fabryce obróbki drewna, może być nawet kilkadziesiąt rodzaju sprzętu. Przy tworzeniu zakładu od podstaw przyda nam „know how” – mniej lub bardziej oczywiste informacje dotyczące m.in.:
- bardziej i mniej istotnych parametrów pracy dla poszczególnych produktów;
- liczby maszyn i ich mocy;
- ustawienia maszyn w zakładzie, aby praca była ergonomiczna i wydajna oraz aby osoby pracujące miały odpowiednią ilość wolnego miejsca;
- wyposażenia dodatkowego – sprzętu ochronnego, sprzętu do konserwacji i dbania o bieżący stan maszyn (np. odciągarki do trocin);
- wiedzy dotyczącej zasilania maszyn;
- czasu obowiązywania gwarancji – warunkach, wykluczeniach itp.
- zakupu (czasu oczekiwania itd.) części zamiennych i najczęściej podlegających wymianie komponentach
Tego typu wątpliwości może rozwiać rozmowa z producentami. Wyposażyli już wiele zakładów i dobrze znają swoje maszyny.
Wiem, jakiego typu maszynę kupić, ale nie wiem gdzie
Pracujesz już dłużej w branży, nie potrzebujesz rad jakiego typu sprzęt kupić, ale zastanawiasz się nad producentem oraz miejscem zakupu? Umówmy się – witryna wystawowa ze strugarkami czterostronnymi, wielopiłami, frezerkami etc. nie znajduje się na co drugiej przecznicy większego miasta w Polsce.
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie poszukiwań jest skorzystanie z Internetu. Jednak zamiast po wpisaniu hasła w Google (lub w inną wyszukiwarkę) przeglądać dziesiątki wyników, skorzystajmy z internetowych porównywarek. Pokażą nam one dostępność oraz cenę maszyn u różnych dealerów. Porównywarką stworzoną wyłącznie do maszyn stolarskich jest strona internetowa: https://maszyny-stolarnia.pl/.
Wiem, którą maszynę kupić, ale zastanawiam się nad sfinansowaniem inwestycji
Dobre maszyny stolarskie, zautomatyzowane w wysokim stopniu nieco kosztują. Nie każdy ma kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy odłożonych na tego typu inwestycję. Zwłaszcza jeśli poprzedni sprzęt uległ awarii i szukamy czegoś w zamian.
Przed zakupem spytajmy producenta o opcję płatności w ratach lub leasingu. Unikniemy wtedy nagłego odpływu gotówki – oczywiście jedynie jeśli nią dysponujemy w wystarczającej ilości. Dla niektórych leasing, lub płatność ratalna są jedyną opcją finansowania.