Łuparka świdrowa: części, z których złożysz ją samodzielnie

Łuparka świdrowa: części, z których złożysz ją samodzielnie

Łuparka świdrowa to urządzenie, które może pomóc nam w wykonywaniu codziennego obowiązku, jakim jest rąbanie drewna. Wiele osób pali nim w swoim domu, między innymi w kominku. Rąbanie go siekierą bez wątpienia nie jest łatwe i wymaga odpowiedniej siły, której wraz z wiekiem coraz bardziej nam brakuje. Dlatego też łuparka jest innowacyjnym rozwiązaniem, które coraz częściej znajduje zastosowanie właśnie w prywatnych gospodarstwach domowych.

Jednak również w warsztatach czy też w miejscach, w których pracuje się z drewnem, jest ona coraz powszechniej wykorzystywana. Ułatwia bowiem pracę, czyni ją znacznie przyjemniejszą i sprawia, że nasze zdrowie nie jest przesadnie nadwyrężone.

Taką łuparkę można zakupić w wersji gotowej, ale również i skonstruować samodzielnie. Mnóstwo osób decyduje się na jej indywidualną budowę, ponieważ wówczas jest ona ostatecznie tańsza, ale również i lepiej dopasowana do naszych oczekiwań.

Z czego składa się łuparka świdrowa?

Chcąc zainwestować w łuparkę musimy poznać dokładnie jej konstrukcję. Z czego się ona składa? Jej głównym elementem jest oczywiście świder, którym łupie się kawałki drewna na mniejsze części. Zestaw bazowy to natomiast łożyska z wałkiem, świder mający odpowiednią średnicę oraz stół roboczy. Jaki napęd stosuje się w tego typu urządzeniu? Można zastosować między innymi silnik elektryczny z kołem pasowym. W prywatnym gospodarstwie natomiast bardzo często korzysta się z ciągnika rolniczego.

Jak złożyć łuparkę świdrową samodzielnie?

Złożenie samodzielnie łuparki do drewna na pewno jest czasochłonne i dla niektórych może wydawać się dość skomplikowane. Jeśli jednak posiadamy dokładną instrukcję tego jak wykonywać poszczególne prace krok po kroku, wówczas jest to w zasięgu naszych możliwości.

Składając taką łuparkę samodzielnie, musimy rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim ile drewna rocznie zamierzamy zrobić, korzystając z urządzenia. Ponadto należy rozważyć również to, jakiej średnicy będą kloce drewna, ponieważ do tego musi być dobrany odpowiedni świder. Według parametrów średnica klocka do 20 cm, wymaga świdra o średnicy minimum 60 mm. Kloce do 30 cm – świder 80mm, kloc do 40 cm – świder 90 mm. Natomiast kloce o średnicy powyżej 40 cm, wymagają już świdra o minimalnej średnicy 100 mm.

Budując łuparkę świdrową musimy również wziąć pod uwagę dobór odpowiednich łożysk. Łożyska samonastawne mają średnią wytrzymałość i nadają się przede wszystkim do wykorzystywania we własnym gospodarstwie domowym. Piasta mała ma wysoką wytrzymałość i można ją również stosować w przemyśle. Piasta duża ma natomiast najwyższą wytrzymałość i można ją stosować w domu oraz przemyśle.

W gospodarstwach domowych napędem łuparki, bardzo często jest ciągnik. Jeśli jednak nie mamy go do dyspozycji, wówczas możemy skorzystać z silnika elektrycznego.

W przypadku korzystania z ciągnika, średnica świdra powinna wynosić od 100 mm do 170 mm. Otwór na wałek musi mieć natomiast minimum 35 cm. Można pokusić się również o mniejszy świder, ale wówczas ograniczamy sobie pole działania.

Mając już wszystkie niezbędne elementy łuparki, konieczne jest jej sprawne złożenie. Podstawą jest oczywiście stół roboczy. Nie można zapominać również o kluczowym klinie zabezpieczającym, który montuje się pod odpowiednim kątem do świdra. Jeśli klina nie ma, wówczas może dojść do poważnego wypadku.

Części zamienne do łuparki: PRODUCENT

Gdzie znaleźć części do łuparki świdrowej ? Najlepiej prosto u producenta! Czasami można się nastawić na możliwość korzystania z części zamiennych. Czy są one gorsze pod względem jakości? Wiele z nich tak naprawdę dorównuje oryginałom, choć ich jakość może być niewiele gorsza. Są one jednak zazwyczaj dużo tańsze, dlatego też mnóstwo osób decyduje się na zainwestowanie właśnie w nie. Łuparka jako urządzenie nie jest tania i jej złożenie wymaga od nas również sporego zaangażowania.

Jeśli chcielibyśmy bazować na oryginalnych częściach, wówczas niekiedy bardziej opłacałby się jej zakup w sklepie. Bazując natomiast na zamiennikach, możemy sporo zaoszczędzić.