Jak zrobić boazerię angielską? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Jak zrobić boazerię angielską? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Ściany można malować i najczęściej takie rozwiązanie jest wykorzystywane. Wiele osób decyduje się też na kamień dekoracyjny. Jednak można zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie, którym jest boazeria angielska. Trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę dobrze i rzeczywiście zachwyca swoją estetyką i co ważne można wykonać ją samodzielnie. Dziś przedstawimy Wam, jak to zrobić.

Boazeria angielska – styl napisany jakością

Zacznijmy może od tego, że boazeria angielska prezentuje się niezwykle stylowo i zachwyca w każdym, nawet najmniejszym centymetrze. Przyciąga uwagę, ale też ma walory praktyczne. Chroni ścianę przed uszkodzeniami, a także ukrywa wszelkie niedoskonałości, czy wyrównuje nierówności. Również sam montaż nie nastręcza problemów, wystarczy tylko wybrać klej anaerobowy LINK i po problemie. Czas więc przejść do pracy.

Płyty MDV i nieco wprawy

Do wykonania boazerii angielskiej potrzebne będą płyty MDV. Są one stosunkowo tanie, choć wiadomo, że koszt boazerii angielskiej będzie zdecydowanie wyższy niż koszt samego malowania. W każdej płycie musicie wykonać frezowanie, a dokładnie frezowanie brzegów, aby płyta nie była zbyt minimalistyczna. W jej górnej i dolnej części należy przykleić elementy ze sztukaterii dekoracyjnej. Następnie każdą sztukę płyty MDV należy jeszcze zabezpieczyć, montując aluminiową ramkę. I w takim przypadku również należy zastosować odpowiedni klej. Warto sięgnąć po kleje anaerobowe. Tworzą one mocną spoinę, szybko schną, ale też ich stosowanie jest niezwykle proste. Gdy i ten etap prac jest za Wami, można już zamontować każdy panel. W tym przypadku najlepiej robić to na wysokości lamperii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby boazeria angielska zajmowała całą ścianę. Wtedy efekt wizualny będzie jeszcze lepszy.

A może boazeria z drewna?

Boazerie angielskie mają coś w sobie, rzeczywiście prezentują się świetnie, ale potrafią odmienić też nawet nudne wnętrze i nadać mu charakteru. Wbrew pozorom nie muszą być wcale wykonane z płyt MDV. Możecie je wykonać także z płyt drewnianych. Oczywiście ten materiał jest zdecydowanie droższy, ale z drugiej strony widoczne na powierzchni słoje i sęki sprawiają, że unikalny rysunek drewna stworzy we wnętrzu niecodzienny charakter. Także obróbka samego drewna jest nieco bardziej, a może i zdecydowanie bardziej czasochłonna. Jeżeli jednak macie chęci i umiejętności, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować takiej pracy. Pamiętajcie jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, że zarówno panele z płyt MDV, jak i płyty drewniane można pomalować na wybrany kolor. Do tego celu najlepiej użyć dedykowaną farbę. Oczywiście drewno musicie wcześniej zaimpregnować. W ten sposób będzie trwalsze i odporniejsze, zarówno na uszkodzenia, jak i wilgoć. Nie musicie więc obawiać się, że ulegnie korodowaniu. Wystarczy tylko pomalować powierzchnię i gotowe. Możecie tutaj wybrać każdy kolor. Dla miłośników klasyki polecamy biel czy szarość, a jeżeli lubicie bawić się modą także w aranżacji wnętrz, to koniecznie powinniście postawić na kolor miętowy, pastelowy niebieski czy nawet granatowy, przy czym ten ostatni najlepiej wybrać do wnętrz o dużej gramaturze.

Czy warto kupować gotową boazerię angielską czy lepiej wykonać ją samodzielnie?

Zapewne staniecie przed dylematem, czy lepiej wykonać takie panele samodzielnie, czy raczej zlecić to specjalistom. Decyzja zależy od tego, czy macie chęci, czy raczej wolicie iść na łatwiznę. Nie ma się co oszukiwać wykonanie boazerii angielskiej, choć nie jest bardzo trudne, może okazać się czasochłonne. Największym problemem może być frezowanie, które wymaga maksymalnej precyzji i dokładności w każdym szczególe. Z drugiej strony wykonywanie wszystkiego hand made daje dużo satysfakcji oraz frajdy. Są też osoby, które przy takich pracach potrafią się zrelaksować. Oczywiście możecie postawić na profesjonalistów i takie rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze. Ale z drugiej strony wiąże się ze zdecydowanie większymi kosztami i rzecz jasna czas oczekiwania jest dłuższy. Możecie jeszcze zakupić gotowe modele w sklepach.