Łuparka świdrowa ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Problematyczna może okazać się kwestia wyboru optymalnego silnika. Należy posiadać podstawową wiedzę w tym temacie, aby móc podjąć jakąkolwiek decyzję. Co to jest łuparka świdrowa w gospodarstwie? Jak wybrać silnik do łuparki świdrowej? Co powinniśmy wiedzieć na temat obrotów świdra? Co zrobić, aby przenieść napęd? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Łuparka świdrowa w gospodarstwie- co to jest?
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest łuparka świdrowa i czym się charakteryzuje. Otóż jest to pewnego rodzaju urządzenie, który służy nam do łupania bali drewnianych o różnorodnej długości. W tym przypadku elementem roboczym jest specjalistyczny stożek, który charakteryzuje się tym, że ma nacięty gwint. Zasada działania całego urządzenia wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Drewno rozłupywane jest za pośrednictwem klinów. W tym przypadku są to stożki- muszą wkręcić się w drewno, co powoduje rozepchnięcie wzdłuż włókien. W konsekwencji dochodzi do wcześniej wspomnianego rozłupania. Metoda ta cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że jej koszty są stosunkowo niskie. Aby skonstruować własną łuparkę świdrową potrzebny jest nam świder, a także silnik do łuparki świdrowej. Zobacz profesjonalne części na https://alltech-shop.eu/.
Jak wybrać silnik do łuparki świdrowej?
Jedną z ważniejszych kwestii podczas konstruowania łuparki świdrowej jest wybór optymalnego silnika. Napęd musi działać nieskazitelnie poprawnie, w przeciwnym wypadku wcześniej wspomniane urządzenie nie będzie wydajne. W praktyce wybór silnika powinien być oparty na średnicy świdra. Warto zwrócić uwagę na pewną zależność: przykładowo świder, którego średnica oscyluje w granicach 6 cm, jest w stanie poradzić sobie z kawałkiem drewna, którego średnica wynosi 20 cm. Wystarczy jednak, że stożek świdra zwiększa się do 8 cm, a maszyna będzie w stanie pokonać blok drewna do 30 cm. Dlatego kluczowa jest kwestia tego, aby precyzyjne oszacować rozmiary, a także rodzaj drewnianych klocków, które będą przetwarzane. Zbyt małe wiertło oznacza, że łuparka nie będzie wystarczająco skuteczna. Jeśli będziemy usatysfakcjonowani średnicą stożka wynoszącą 8 cm, wówczas wystarczający okaże się silnik elektryczny, którego moc wynosi 3 kW. W przypadku 10 cm średnicy najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być silnik o mocy około 5 kW. Kiedy jednak zdecydujemy się na świdry o największej średnicy, musimy liczyć się z tym, że niezbędny okaże się silnik o mocy 7 kW. Jako ciekawostkę warto również przytoczyć, że od mocy silnika zależny jest typ przełożenia napędu.
Co zrobić, aby przenieść napęd?
Wybór silnika dla łuparki świdrowej nie budzi żadnych wątpliwości, kiedy posiadamy ciągnik rolniczy. Wówczas możliwe jest skorzystanie z wału mocy, w konsekwencji żadne dodatkowe jednostki napędowe nie będą konieczne. Wiele osób decyduje się na to, aby zbudować maszynę o elektrycznym napędzie. W tym przypadku niejasna okazuje się kwestia związana z ilością maksymalnych obrotów, jaką powinna charakteryzować się łuparka. Najbardziej optymalna prędkość obracania się wiertła wynosi od 400 do 600 razy na minutę. Jaki silnik będzie więc najlepszy, aby osiągnąć taką wartość? Okazuje się, że w tym przypadku obroty silnika są drugorzędne. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wolnoobrotowy silnik, jednakże możliwe jest również wykorzystanie szybszego wariantu, o ile potrafimy posługiwać się kołami redukcyjnymi, które powszechnie znane są jako pasowe. Tego typu zabieg powoduje, że każdy ruch silnika przekładany jest najpierw na podwójne obroty kół redukcyjnych, natomiast świder łuparki wprawiany jest w obrót o mniejszej częstotliwości. Aby tego dokonać nie obędzie się bez wykonania obliczeń stosunku obrotów silnika do wielkości kół pasowych. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór kompletnego już zestawu, który proponowany jest przez poszczególnych producentów. Posiadając tego typu specjalistyczną wiedzę możemy zdecydować się na montowanie własnej łuparki świdrowej. Kwestia silnika wbrew pozorom nie jest tak problematyczna, jak wydaje się być na pierwszy rzut oka.