Płyty z betonu architektonicznego – ponadczasowe i o szerokich możliwościach zastosowania

Płyty z betonu architektonicznego – ponadczasowe i o szerokich możliwościach zastosowania

Beton architektoniczny w swoim składzie posiada cement hutniczy, co odróżnia go od budowy betonu konstrukcyjnego. Ta pozornie niewielka różnica owocuje powstaniem surowca, który nadaje się do zastosowań na zewnątrz oraz wewnątrz obiektów.

Dlaczego projektanci i aranżerzy wnętrz stawiają na płyty z betonu architektonicznego? Czym wyróżnia się ten materiał wśród innych, które są dostępne na rynku?

Właściwości płyt z betonu architektonicznego

W betonie architektonicznym, poza wspomnianym cemencie hutniczym, stosuje się dodatkowo inne substancje, w tym plastyfikatory czy upłynniacze. Ich zadaniem jest nadanie tej mieszance walorów funkcjonalnych oraz estetycznych.

Finalny produkt staje się podatny na formowanie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie elementów betonowych o różnych kształtach, ale i ciekawych strukturach. Płyty z tego surowca mogą być bowiem gładkie, prezentujące powierzchnię mniej lub bardziej porowatą, matowe, kolorowe bądź w wersji surowej i minimalistycznej, nawiązującej do najbardziej naturalnego wyglądu betonu.

Płyty z betonu architektonicznego należą do surowców trwałych i wytrzymałych. Niemalże tę samą żywotność oferują produkty stosowane na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. Wszystko za sprawą opisanej budowy betonu architektonicznego.

Te same płyty są trudnopalne, nie poddają się uszkodzeniom, w tym mechanicznym. Trudno je zarysować, a kolejne lata użytkowania nie wpływają negatywnie zarówno na posiadane właściwości, jak i widoczną estetykę. Nie stracą one swojej kolorystki, struktura pozostanie wyraźna, dzięki czemu użytkownicy wciąż będą się cieszyć wymarzoną aranżacją.

Betonowe płyty mogą być zastosowane ponadto w celu dodatkowego wygłuszenia wybranych pomieszczeń bądź przestrzeni. Świetnie izolują nie tylko przed hałasami, ale i ucieczką ciepła z wnętrz, głównie domowych. Pośrednio mogą zatem przyczynić się do ograniczenia wysokich rachunków za ogrzewanie, szczególnie po sezonie zimowym.

Aranżacje z betonem architektonicznym

Beton to surowiec, który we wnętrzach kojarzy się z wystrojem industrialnym. Faktycznie, płyty betonowe doskonale podkreślają walory modnych dziś loftów oraz aranżacji nawiązujących do nurtu industrialnego. Nie oznacza to jednak, że pasują tylko do takich kompozycji wnętrzarskich.

Płyty z betonu architektonicznego dostępne są w różnych wydaniach – rozmiarach, kształtach, kolorach i stopniu porowatości. Inna powierzchnia wraz z wybranym wariantem kolorystycznym to praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Materiał, który teoretycznie jest surowy, zimny w odbiorze i mało ciekawy, w praktyce potrafi nawet wizualnie ocieplić dane wnętrze.

Wykorzystanie betonu architektonicznego sprawdza się w minimalistycznych i uporządkowanych wystrojach. Tym bardziej teraz, gdy trendy na 2022 rok stawiają na naturalność, pozbywanie się rzeczy zbędnych, korzystanie z surowców naturalnych oraz stonowaną kolorystkę. Dla betonowych płyt można znaleźć miejsce zarówno w wystrojach tradycyjnych, klasycznych i dość przeciętnych, całkiem współczesnych, poprzez wymienione lofty, a kończąc na aranżacjach przytulnych, kojarzących się ze spokojem, relaksem i ciepłem domowego ogniska.

Ze względu na odporność na działanie czynników zewnętrznych, płyty z betonu architektonicznego nadają się do stworzenia trwałej i estetycznej okładziny elewacji. Radzą sobie one bowiem narażone na działanie zarówno niskiej, jak i wysokiej temperatury. Pozostają niezmienne pod względem estetyki i właściwości, gdy muszą się zmierzyć z promieniowaniem słonecznym, opadami atmosferycznymi i wiatrem.

Jak wybierać betonowe płyty?

Kupujący powinni zwrócić uwagę na oryginalność produktu. Jak to jednak sprawdzić? Obecnie w polskim prawie nie istnieją zapisy, które ułatwiałyby rozpoznanie oryginalnego produktu. To zaś zaowocowało pojawianiem się na rynku płyt, które wizualnie są bardzo podobne do artykułów z betonu architektonicznego, lecz brakuje im pożądanych cech i właściwości.

Oryginalne i odpowiednie pod względem jakości płyty z betonu architektonicznego można znaleźć w przedsiębiorstwie Manufaktura SLABB. Tego typu produkty posiadają certyfikaty będące potwierdzeniem ich jakości. Ponadto firma ta specjalizuje się w produkcji elementów betonowych, w tym płyt, które powstają przy udziale fachowców i artystów. Dzięki temu powstają płyty nie tylko o odpowiednich właściwościach, ale i idealnie oddające zamysł oraz zmysł estetyczny odbiorców.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na skład mieszanki, na której bazuje beton architektoniczny. Nie powinny się w niej znaleźć sztuczne substancje, włókna ani gips. Do uzyskania pożądanych kolorów lub kształtów, wystarczą wcześniej wymienione plastyfikatory, upłynniacze oraz naturalne barwniki.

Stawiając na współpracę z Manufakturą SLABB oraz decydując się na indywidualny projekt, można być pewnym uzyskania niezwykłych efektów wizualnych, a do tego korzystania z produktów trwałych i bardzo odpornych.