Szycie z wykroju wraca do mody

Szycie z wykroju wraca do mody

Nawet najwięksi projektanci mody i krawcy zaczynali od prostych form ucząc się szycia. Nie jest zatem wykluczone, że pierwszym krokiem w Twojej wielkiej karierze może stać się skorzystanie z gotowych wykrojów. 

Własnoręczne uszycie wymarzonej sukienki, spodni czy koszuli daje niesamowitą satysfakcję. Nawet jeżeli nie masz doświadczenia w formowaniu, modelowaniu i szyciu nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć pierwszy krok i skorzystać z gotowego wykroju. Wykroje są dostępne w formie pojedynczych modeli w kopertach lub plikach do druku, albo zebrane są w poradnikach. Najbardziej znanym, tego typu wydawnictwem na naszym rynku jest Burda.

Czym jest gotowy wykrój? 

Wykroje krawieckie są kompletnym przewodnikiem, instruktażem, który pokazuje, jak z tkaniny wykonać gotową odzież. Jest to szablon naniesiony na papier, który po wycięciu przenosimy na tkaninę. Wykroje zawierają warianty, które pozwolą Ci dostosować je do po rozmiarów, krojów i kształtów. Wzory są w różnych rozmiarach, dlatego ważne jest, aby dokładnie się zmierzyć przed wybraniem projektu. Do wykonania pomiarów użyj miarki krawieckiej. Swoje wymiary musisz porównać z tabelą rozmiarów, która  pozwoli dopasować odpowiedni rozmiar ubrania.

Po pierwsze precyzja 

Przed rozpoczęciem wykroju koniecznie przeczytaj instrukcje dołączone do cyfrowego lub papierowego wzoru. Instrukcje dotyczące wzoru opisują Twój projekt krok po kroku. Wskazówki będą zawierać cenne informacje, takie jak sugestie dotyczące rodzaju tkaniny, wymagania dotyczące metrażu materiału, sugestie dotyczące układu form na tkaninie. Niektóre wzory będą zawierać naddatki na szwy, czyli obszar między ściegiem, a krawędzią cięcia materiału. Większość wzorów nie zawiera naddatków na szew, więc prawdopodobnie  musisz wziąć na to poprawkę. Zapoznaj się dokładnie z symbolami, które znajdują się na wykroju i zwróć uwagę na ich znaczenie. Przypnij wycięte papierowe formy do tkaniny i obrysuj kształty, a następnie wytnij poszczególne elementy. Po wycięciu wszystkich niezbędnych elementów materiału ze swojego wykroju możesz zacząć składać je zgodnie z instrukcją i zacznij zszywać zgodnie z opisem w instrukcji.

Gwarantujemy, że jeżeli tylko uważnie będziesz stosować się do przewodnika wykroju krawieckiego, szybko zakochasz się w gotowych projektach i szyciu. Dzięki gotowym wzorom i modelom odzieży, cale pokolenia Polek zmieniały szarą ulicę w paryski pokaz mody. Dziś, chociaż nasze butiki pełne są ubrań, szycie nie jest koniecznością, ale dzięki wykrojom krawieckim, stać się może prawdziwą pasją, a przynajmniej ciekawym hobby.